تبلیغات شما
سوغات ازمیر

سوغات ازمیر

ازمیر یکی از شهرهای کشور ترکیه است که بعد از آنکارا و استانبول بزرگ‌ترین شهر این کشور شناخته می‌شود.

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به خصوص در سفرهای خارجی، خرید سوغات است. معمولا همه‌ی گردشگران در طول سفر خوراکی‌های مخصوص یا صنایع دستی مقصد مورد نظر را به عنوان سوغات برای عزیزان یا یادگاری از سفر برای منزل خود تهیه می‌کنند.

ترکیه، شهرها و مناطق متعددی دارد که هر کدام، فرهنگ و تاریخ متمایزی دارند. این تنوع فرهنگی و غنای تاریخی را می‌توان در سوغات هر منطقه مشاهده کرد. در مجموع، همه‌ی شهرها و مقصدهای توریستی ترکیه، بهشتی برای خرید سوغات هستند. در آن‌ها انواع محصولات بومی و صنایع دستی به راحتی با قیمت‌های معقول پیدا می‌شود. تقریبا همه‌ی سوغاتی‌های ترکیه را می‌توانید در اکثر شهرهای توریستی آن پیدا کنید به غیر از سوغاتی‌های خاص بومی که مخصوص هر شهر و منطقه است.

باقلوا

باقلوا یکی از شیرینی‌های محبوب ترکیه است که البته در کشورهای بسیاری از جمله ایران و سایر کشورهای همسایه، تهیه‌ی آن رواج دارد و بسیار محبوب است. در ترکیه انواع باقلوا با طعم‌های مختلف تهیه می‌شود و در بسته‌بندی‌های مناسب حمل و نقل و هدیه دادن به فروش می‌رسد. اگر از دوستداران شیرینی‌جات هستید، می‌توانید انواع باقلوای مرغوب و تازه را به‌عنوان سوغات خریداری کنید.

روغن زیتون

در بخش‌هایی از ترکیه کاشت زیتون رواج دارد به همین دلیل انواع محصولات مرتبط با زیتون به خصوص روغن زیتون تازه را می‌توانید از ترکیه خریداری کنید. این روغن زیتون‌ها در کارگاه‌های کوچک و خانگی تهیه می‌شوند و از نظر کیفیت، رقیب ندارند. اگر دوست دارید برای عزیزان‌تان سوغاتی خوراکی بخرید، روغن زیتون مرغوب منطقه‌ی Ayvalık ترکیه، انتخاب خوبی است.

سرامیک‌های نقاشی شده

یکی از محصولاتی که به‌عنوان سوغات در بسیاری از مناطق توریستی دنیا پیدا می‌شود، ظروف و اشیای سرامیکی است. البته هر منطقه‌ای طرح و رنگ خاصی برای تهیه و تزیین این ظروف دارد. در ترکیه نیز ظروغ سرامیکی به زیبایی تمام با دست نقاشی می‌شوند و رنگ‌هایی جذاب و متنوع دارند. این اشیای سرامیکی یادآور دوران عثمانی هستند و قصرهای دوران عثمانی با آن‌ها تزیین می‌شده است. هنوز هم هنرمندان زیادی در ترکیه این سنت تهیه‌ی ظروف سرامیکی را ادامه می‌دهند و محصولات خود را به عنوان سوغات عرضه می‌کنند.

خشکبار

یکی از سوغاتی‌هایی که در همه‌ی شهرهای ترکیه به وفور پیدا می‌شود، انواع خشکبار است. در ترکیه، میوه‌های فراوانی را خشک می‌کنند تا در فصلی غیر از فصل برداشت میوه، بتوانند از آن استفاده کنند. برگه زردآلو، رایج‌ترین خشکبار منطقه است، ولی میوه‌های دیگر مثل آلو، سیب، هلو و… را نیز خشک می‌کنند. این خشکبار در آفتاب و با روش‌های سنتی تهیه می‌شوند و کیفیت مطلوبی دارند.

 

چای و قهوه

اهالی ترکیه علاقه‌ی خاصی به انواع چای دارند و چای را در استکان‌های کوچک کمرباریک سرو می‌کنند

چای، قهوه و انواع دمنوش، یکی دیگر از سوغاتی‌هایی است که همه جای ترکیه پیدا می‌شود. اهالی ترکیه علاقه‌ی خاصی به انواع چای دارند و چای را در استکان‌های کوچک کمرباریک نوش جان می‌کنند.

شما هم می‌توانید از بازارها انواع قهوه، چای، دمنوش‌های گیاهی را بخرید و حتی وسایل تهیه و سرو این نوشیدنی‌ها را به‌عنوان سوغات تهیه کنید. ست‌های استکان کمرباریک و جذوه که نوعی قهوه‌جوش مخصوص تهیه‌ی قهوه ترکی است، از دیگر سوغاتی‌های مرتبط با چای و قهوه در ترکیه است.

 

قلیان

استفاده از قلیان و سنت ساخت آن در بسیاری از کشورهای اطراف ایران رواج دارد. در ترکیه نیز هنوز قلیان ساخته می‌شود و از آن استفاده می‌کنند و برای تزیین آن‌ها از طرح‌های سنتی استفاده می‌کنند. این وسیله را به‌عنوان یک وسیله‌ی تزیینی می‌توانید خریداری کنید. البته اگر نمی‌خواهید قلیان به‌عنوان سوغات بخرید، می‌توانید آن را در کافه‌ها و قهوه‌خانه‌های ترکیه امتحان کنید.

محصولات چرمی

 

چرم ترکیه بسیار مرغوب است. فروشگاه‌های زیادی در این کشور به عرضه‌ی محصولات چرمی اختصاص دارند. بعضی از آن‌ها، محصولات دست‌دوز خود را می فروشند که بدون تردید سوغاتی ارزشمندی است. انواع کیف، کفش، کمربند، ست‌های هدیه و سایر محصولات چرمی را می‌توانید از فروشگاه‌های سراسر ترکیه بخرید. محصولات چرم طبیعی قیمت‌های نسبتا گرانی دارند ولی بسیار بادوام و شیک هستند و توجه همه را جلب می‌کنند.

لوسترهای موزاییکی

یکی از سوغاتی‌های رنگارنگ و جذاب در ترکیه، لوسترهای موزاییکی است که بیشتر در بازارچه‌ها عرضه می‌شود. طرح و رنگ آن‌ها بسیار متنوع و جذاب است ولی حمل و نقل آن سخت است. باید از فروشنده بخواهید که آن‌ها را به خوبی بسته‌بندی کند تا در طول سفر آسیب نبیند.

ظروف و اشیای مسی

از قدیم‌الایام در ترکیه از فلز مس برای ساخت ظرف و ظروف و اشیای تزیینی استفاده می‌کردند. امروزه هنوز هم ساخت این ظروف مسی به شیوه‌های سنتی در ترکیه رواج دارد. امروزه حتی با وجود ظرف‌های متنوع و مدرن، بسیاری از مردم به ظروف مسی روی آورده‌اند و از آن‌ها استفاده می‌کنند. این ظروف هم کاربردی هستند هم می‌توانید به‌عنوان وسیله‌ی تزیینی از آن‌ها استفاده کنید. یکی از ظروف مسی که به‌عنوان سوغات ترکیه طرفداران زیادی دارد، جذوه است. از این قهوه‌جوش مخصوص برای درست کردن قهوه ترکی استفاده می‌کنند.

 

 

 

 

منبع:www.kojaro.com

درباره moghaddam moghaddam

پاسخی بنویسید