تبلیغات شما

گردشگری با هدف تجارت در ترکیه

بسیاری از گردشگران تمایل دارند در حین سفر خود به کشور مقصد، با بازرگانان و تجار ملاقات هایی داشته باشند. اهمیت سفر و تجارت به قدری است که شاخه ای از گردشگری به نام گردشگری تجاری(Business tourism) ایجاد شده است. گردشگری تجاری شامل گردهمایی‌ها، سفرهای تشویقی، تشکیل جلسات و نمایشگاه ها می‌شود که افراد حاضر در آن علاوه بر انجام امور تجاری خود به تفریح و گردش مشغول می شوند. معمولا این شاخه جز پر هزینه ترین و مهمترین نوع گردشگری به حساب می آید. به طوری که بسیاری از مسئولان گردشگری کشورهای دنیا سعی در برگزاری همایش ها مختلف دارند چرا که منافع اقتصادی گردشگری تجاری بسیار می باشد.
در این مقاله به بررسی فرهنگ ترکیه و نقش آن در تجارت می پردازیم و ۱۸ نکته ارزشمند برای علاقه مندان مبادلات تجاری در  تور ترکیه را بیان می کنیم.

فرهنگ روابط تجاری در ترکیه

۱٫ اگر مایل به برقراری ارتباط تجاری با ترک‌ها هستید در نظر داشته باشید که باید در زمان گفتگو صبر فراوان داشته باشید و از عجله و شتاب‌زدگی پرهیز کنید. چراکه بازرگانان ترکیه تمایل دارند که با تأمل به نتیجه برسند.

۲٫ توجه داشته باشید که محرمات و اصول دینی در انجام معاملات رعایت می‌شود و اگر طرف مقابل مسلمان باشد و از آیین و مناسک تجارت اسلامی آگاهی داشته باشد، این امر می‌تواند تأثیر مثبتی بر روابط تجاری داشته باشد. همچنین در هنگام ملاقات بهتر است محکم دست بدهید چراکه ترک‌ها آن را نشانه رضایت و صمیمیت می‌دانند.

۳٫ در ملاقات اولیه تاجران ترک بیشتر هدف شناخت و آشنایی بیشتر با شما و زمینه کاریتان را دارند پس بهتر است پیشنهاد قرارداد همکاری را به جلسات سوم به بعد واگذارید.

۴٫ مردمان ترک در هنگام صحبت کردن مستقیم به شما نگاه می‌کنند و این کار را نشانه‌ی اهمیت دادن به شما و ادب می‌دانند بهتر است شما هم همین کار را بکنید. توجه داشته باشید که در طول مذاکره هرگز پشت به آن‌ها نشوید زیرا این عمل برایشان غیردوستانه است.

۵٫ اگر مشاهده کردید که طرف مقابل سر را به طرفین حرکت می‌دهند و ابروها را به سمت بالا می‌برد، بدانید که این‌ها نشانه ناراحت بودن و مخالفت و نفهمیدن موضوع است. ولی برعکس زمانی که با روند مذاکره موافق باشند گفته‌های شمارا با سر تائید می‌کنند و ممکن است از کلمات احسنت و مرحبا هم استفاده کنند.

۶٫ بهتر است از مترجم و یا فردی که با زبان ترکی و انگلیسی کاملاً آشنا باشد در گروه مذاکرات خود استفاده کنید.

۷٫ این است که معمولاً ترک‌ها در روابط خود به سن اهمیت زیادی می‌دهند و به هر میزان که طرف مقابل مذاکرات شان مسن‌تر باشد راحت‌تر حرف‌هایش را می‌پذیرند و به او اعتماد می‌کنند.

۸٫ معمولاً ترک‌ها با کسی که قبلاً سابقه آشنایی با او دارند راحت‌تر یک رابطه تجاری و اقتصادی برقرار می‌کنند. پس در نظر داشته باشید که در آغاز مذاکرات، زمانی را صرف آشنایی با خصوصیات و علایق و دیدگاه‌های طرف مقابل بکنید.

۹٫ ترک‌ها معمولاً در آغاز مذاکرات با احوال‌پرسی‌های عمومی و طرح مسائلی که با موضوع مذاکره در ارتباط مستقیم نیست پیش می‌آیند. ممکن است این صحبت‌ها زمانی طولانی را به خود اختصاص دهد، شما باید صبور باشید و باعلاقه مذاکره را ادامه دهید.

۱۰٫ موضوعات موردعلاقه ترک‌ها فوتبال و کشتی است. تیم های  موردعلاقه آن‌ها بیشتر گالاتاسرای، فنرباغچه و بشیکتاش است.

۱۱٫ دانستن این نکته در هدایت مذاکرات مهم است که بسیار بعید است که میان نفرات مذاکره‌کننده در روابط تجاری و اقتصادی روابط خانوادگی برقرار نباشد. زیرا فعالیت‌های تجاری ترک‌ها بسیار تحت تأثیر خانواده‌ها قرار دارد. در واقع روابط تجاری در ترکیه خانوادگی است و یا تأثیر روابط قومی و خانوادگی در آن بسیار قوی است.

۱۲٫ در طول مذاکرات ترک‌ها بسیار دیپلماتیک عمل می‌کنند و تمام نکات مذاکرات بین‌المللی را رعایت می‌کنند و با شما رفتار دوستانه‌ای دارند ولی اگر مذاکرات را به دست بگیرید و برخلاف میل آن‌ها پیش نبرید، ممکن است رفتارهای پیش‌بینی‌نشده‌ای از آن‌ها سر بزند و در انجام آداب مذاکره موارد اشتباهی مانند پرخاشگری، ترک جلسه، تهدید، را انجام دهند. اگر با چنین موردی برخورد داشتید صبور باشید و اگر لازم بود قدمی به عقب بردارید و در موقعیت مناسب دیگری شرایط مدنظرتان را مطرح کنید.

۱۳٫ ممکن است در حین مذاکرات ترک‌ها شمارا به رستوران و یا دیدار از مناطق دیدنی دعوت کنند، این نشست‌های غیررسمی برای آن‌ها بسیار مهم است و این زیرکی شما است که در این ملاقات از فرصت استفاده کرده و پایه‌های روابط را هرچه محکم‌تر کنید. اگر ترک‌ها به شما اعتماد و علاقه پیدا کنند شاید حتی شما را به خانه خود نیز دعوت کنند.

۱۴٫ در این صورت شما قضیه را تمام‌شده فرض کنید زیرا که تجربه ثابت کرده است که بسیاری از توافقات تجاری و اقتصادی در طول این ملاقات غیررسمی انجام می‌شود نه پشت میزهای رسمی.

۱۵٫ تاجرهای ترک بیشتر تمایل دارند که چند کار را باهم انجام دهند، پس امکان اینکه در طول جلسه کاری به تلفن غیر مرتبط جواب دهد و یا میهمانان دیگری را نیز هم‌زمان با شما به حضور بپذیرند بسیار زیاد است.

۱۶٫ در ترکیه جلسات کاری نظم و ساختار خاصی ندارند و ممکن است زمان آن بیشتر از زمان پیش‌بینی‌شده طول بکشد و به طبع آن تأخیر در زمان شروع جلسات نیز امری عادی است. شما باید خود را برای این وقت‌نشناسی‌ها آماده کنید و آرامش خود را حفظ کنید.

۱۷٫ بهتر است در هنگام مذاکرات فقط روی منافع مالی تمرکز نکنید و تأثیرات معامله بر تقویت قدرت، غرور، نفوذ و دیگر ابعاد موردعلاقه طرف مقابل را هم مطرح کنید، تجربه ثابت کرده است که این ترفند تأثیرات مثبت بسیاری دارد.

۱۸٫ برای اعلام تصمیم نهایی ترک‌ها به زمان زیادی نیاز دارند چراکه نفرات مختلفی در این تصمیم‌گیری تأثیرگذار هستند. پس تا جایی که ممکن است در هنگام مذاکره با ترک‌ها برای اعلام نظر ایشان مهلت تعیین نکنید تا احساس آزادی بیشتری داشته باشند. اگر در هنگام وضع قرارداد یا تفاهم‌نامه شرط‌های قاطع وضع کنید ترک‌ها این عمل را اعمال زور از طرف شما تلقی می‌کنند و احتمال بر هم خوردن مذاکرات از طرف آن‌ها افزایش می‌یابد.

 

 

منبع: https://www.findatour.com

درباره moghaddam moghaddam

پاسخی بنویسید